Dodge RAM jako ojetina

Zpět na kategorii


V Americe bylo vždy všechno tak nějak větší, což platí i o pick-upech. Kategorie v Evropě donedávna zastupovaná auty jako Opel Combo se postupně rozrůstá i na starém kontinentu, kde jsou největšími zástupci Nissan Navara či Volkswagen Amarok. Ti jsou však stále menší než americké výrobky, které se k nám dováží výhradně formou individuálního dovozu. My jej potom uvádíme jako drobnou zajímavost a alternativu k běžným dodávkám „evropského střihu“.

Za velkou louží se pick-upy těší obrovské oblibě a jsou využívány jako osobní i nákladní auta. Mohutný Dodge RAM se řadí do trojice neprodávanějších modelů a o jeho praktičnosti svědčí velké množství nabízených verzí. Do dnešních dnů je dostupný v provedeních s dvoudveřovou kabinou pro trojici cestujících, i s velkou kabinou Quad Cab, nabízející čtveřici klasických dveří a velký prostor v interiéru. Na trhu lze nalézt i provedení Mega Cab, které je vybavené o půl metru prodlouženou kabinou pro šest cestujících. Na evropském trhu s ojetinami se nejčastěji setkáme s variantou Quad Cab, vybavenou benzínovým osmiválcem.

Podvozek RAMu stále tvoří klasický pevný žebřinový rám, nesoucí tuhou zadní nápravu. Přední náprava se liší v závislosti na zvolené verzi – v případě běžné 1500 (maximální hmotnost 3,9 tuny) je nezávisle zavěšená, u nákladních provedení 2500 a 3500 (4,5 a 6,4 tuny) je tuhá. Dodge je navržený pro nejnáročnější práci, o čemž svědčí i jeho manévrovatelnost a jízdní vlastnosti. Těmi se řadí spíše k malým nákladním autům. Rozsáhlou paletu využití dále rozšiřuje i možnost montáže točny na korbu, sloužící pro zavěšení menších návěsů. Přepravní kapacity jsou tedy až dechberoucí.

Výbava

Jelikož je Dodge RAM prodáván Američanům i jako velké rodinné auto, lze v jeho výbavě najít většinu prvků, pocházejících z osobních vozů. Svou posádku hýčká výbavou, s níž se lze jen těžko setkat ve většině pracovních aut nabízených v Evropě. Najdete zde například kožená sedadla, klimatizaci, výkonné audio, tempomat a další.

Motorizace

Nabídku motorizací Dodge RAM tvoří široká paleta agregátů, ale vznětové motory jsou v osobních verzích spíše vzácností. Základem benzínových motorů je šestiválec 3,7 litru, ale častěji se v našich končinách setkáme s plnotučnými osmiválci 4,7 litru o výkonech 175 a 220 kW, které byly později doplněny jednotkou HEMI o zdvihovém objemu 5,7 litru, disponující výkonem 257 až 289 kW.

Vznětové agregáty zastupují motory Cummins o objemech 5,9 a 6,7 litru, jejichž maximální výkon dosahuje rozmezí 175 až 180 kW a zároveň nabízí velkou porci točivého momentu, vhodnou pro tahání téměř čehokoliv. V posledních letech se na evropský trh dostala varianta EcoDiesel s třílitrovým turbodieselem, jehož spotřeba nafty se dokáže pohybovat i okolo 10 litrů na 100 kilometrů.

Vrcholem nabídky byl zážehový vidlicový desetiválec vypůjčený ze sportovního modelu Viper, za jehož pomoci vznikla verze SRT-10. Motor o masivním výkonem 380 kW dokázal více než dvoutunový pick-up vystřelit z 0 na 100 km/h za přibližně 5 sekund. Takový RAM je ale především exotickou raritou, než pracovním autem. Desetiválec byl dostupný i v běžných modelech v letech 2002-2003, kdy byl nabízen osmilitrový agregát Magnum o výkonu 230 kW.

Poruchy

Přestože je RAM bytelný, lze najít několik kritických míst i v jeho případě. Horší dílenské zpracování se projevuje na zatékání skrze těsnění předních dveří a zadního okna (modelové roky 1997-2010). U většiny modelových roků se mohou objevit závady s elektroinstalací ve vozidle a v případě motoru může dojít k úniku provozních kapalin ( především modelové roky 1995-2010) či zaseknutí termostatu (modelové roky 2002-2010). Zlobit dokáže i škrticí klapka motorů 5.7 HEMI, která u modelových roků 2003-2005 pracuje nesprávně ve velmi chladném podnebí.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->