Comeback Avie nevyšel – společnost v Přelouči končí s výrobou

Zpět na kategorii


Česká Avia se vyráběla v pražských Letňanech do roku 2013, poté ovšem skončila a výroba byla přesunuta k novému majiteli Ashok Leyland Motors do Indie. Loni se sice výroba po pár letech vrátila do ČR, jenže nadšení ze znovuzískané automobilky, tentokrát pod křídly holdingu Czechoslovak Group (CSG), nevydrželo dlouho. Poslední vozy Avia sjedou z výrobních linek v Přelouči příští měsíc.

Ukončení výroby v Přelouči oznámil majitel firmy a mluvčí holdingu Andrej Čírtek se slovy: „Z důvodu vývoje situace na trhu, chystaným novým emisním regulacím a dalším požadavkům zvyšujícím náklady na produkci užitkových vozidel v kategorii, v níž Avia vyrábí, došlo k přehodnocení strategie společnosti. Bylo rozhodnuto o ukončení sériové výroby automobilů AVIA s dieselovým motorem.“

Za rozhodnutím tedy stojí zejména nízká poptávka, která by zkrátka neospravedlnila vysoké náklady spojené s přestupem na chystané emisní normy. Současná modelová řada Avia D, vybavená vznětovými motory Cummins a vyráběná v mnoha různých provedeních, tedy definitivně končí a za letošek se celkově vyrobí přibližně 70 aut. Kdyby šlo vše podle plánu, mělo se za letošek vyrobit aut 150 a značka zároveň chystala příchod modelu s pohonem 4x4 a dokonce i hasičské speciály.

Avia se bude v Přelouči nadále věnovat už jen výrobě náhradních dílů, aby zajistila servis všem dosud prodaným vozům. Velkou důležitost věnuje CSG také elektromobilům, takže Avia prý v současnosti hledá strategického a technologického partnera na vývoj nových elektrických modelů. Je tedy reálné, že v budoucnu začnou Avie v Přelouči opět vznikat, ovšem už jen s elektromotory namísto vznětových jednotek. Kvůli současným změnám přijde o práci přibližně 20 lidí ze stávajících 70.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->