Chladicí kapaliny: Jaké jsou, kdy vyměnit a jak vybrat tu správnou?

Zpět na kategorii


Zima už je tu a pro řidiče nastal nejvyšší čas připravit se na extrémní počasí. Kromě přezouvání gum a kontroly hloubky dezénu je tu i chlazení motoru, a je velmi důležité ho udržovat ve správné teplotě. Aby chladicí systém fungoval dlouhá léta tak, jak má, je dobré mu dopřát tu správnou chladicí kapalinu.

Aby to celé bylo jednodušší a uživatelsky přívětivé, jsou chladicí kapaliny rozděleny podle barev. Každá barva znamená odlišné složení a tím pádem i vlastnosti, proto platí jednoduché pravidlo - nemíchat barvy chladicích kapalin a dát tam tu jednu správnou.

Každý vůz má svůj druh kapaliny

Každý výrobce předepisuje pro konkrétní vůz vhodný druh chladicí kapaliny. Moderní motor s hliníkovou hlavou tak vyžaduje jinou, než starší vozy. Pro odlišení se chladicí kapalina barví umělými barvivy, ale optimální je orientovat se podle typu. Nejčastěji používané jsou G10, G11, G12, G12+ a G13. Označení ale může mít i jinou podobu, například Typ B, Typ F a podobně.

Barvy chladicích kapalin a jejich označení

  • Chladicí kapalina žlutá G10 - pro starší motory, které nemají hlavy ze slitiny hliníku
  • Chladicí kapalina zelená, modrá nebo modrozelená G11 - pro novější motory, které mají hlavy ze slitin hliníku
  • Chladicí kapalina červená G12 - pro novější motory s hliníkovými hlavami
  • Chladicí kapalina růžová nebo fialová G12+ - shodné vlastnosti s červenou, liší se jen barvou
  • Chladicí kapalina růžová nebo fialová G12++ - stejná jako G12+, ovšem navíc se silikáty
  • Chladicí kapalina růžová nebo fialová G13 - pro nové vozy, zvýšená ochrana proti korozi

Jak probíhá doplnění a výměna chladicí kapaliny?

Chladicí kapalinu je vhodné před zimou zkontrolovat. Kontroluje se hladina a kvalita kapaliny hustoměrem nebo refraktometrem, protože například pro zimní lyžovačku v Alpách nemusí být -10 °C dost, -20 až -30 °C už lze označit za bezpečnou hodnotu pro potřeby běžného českého řidiče. Celková výměny by měla proběhnout u starších typů kapalin G11, G48 (zelenomodrý typ) každé 2 až 3 roky, u novějších G12+,G12++,G13 1x za 5 let. Obměna kapaliny je nutná zejména z důvodu vyčerpanosti aditiv, které chrání vnitřek motoru proti korozi. Jedná se o celkové vypuštění a nalití nové kapaliny. Doporučujeme si s výměnou nechat pomoci u zkušeného technika.

Chladící kapalinu doplňujte vždy, když už je motor vychladlý. Také neotvírejte nádobku bezprostředně potom, co jste s automobilem zastavili. Hrozí, že horká kapalina vystříkne ven a dojde k popálení.

Může se stát, že z nádobky na chladící kapalinu bude kapalina ubývat poměrně rychle. V takovém případě může jít o poškození těsnění chladící soupravy a je nutná návštěva autoservisu.

V případě, že vás na nedostatek chladící kapaliny upozorní kontrolka během jízdy, automobil zastavte hned, co to půjde. Pokud nebudete mít při sobě chladící kapalinu, stačí nádobku nouzově doplnit vodou. Na dojetí to stačit bude. Jestli se vám to ale stane v zimě, dejte si pozor, ať voda v chladícím systému nezamrzne.

Pokud nevíte, kde koupit vybranou chladicí kapalinu, tak stačí, když se rozhlédnete v motoristických obchodech nebo na benzínových stanicích, nebo se zeptáte obsluhy. Ta vám jistě poradí, po kterém balení sáhnout.

Zdroj a foto: Renault, Garaz, Autoforum, Típcars, Portalridice
 
 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->