Jak správně připravit auto na jaro a na co byste neměli zapomenout?

Zpět na kategorii


Zima je definitivně minulostí a konečně můžeme přivítat jaro, ne-li rovnou léto. Teploty tomu už odpovídají, a proto je ten právy čas dopřát trochu lásky a peče vašemu „plechovému miláčkovi“.

Přezout na letní pneumatiky

Povinnost přezouvat v rámci roku na dva různé druhy pneumatik má rozhodně svůj důvod. A není to jen hloubkou dezénu, ale i celkovými vlastnostmi zimních a letních pneumatik. Vzor letních pneumatik musí mít hloubku minimálně 1,6 mm. Ovšem odborníci rozhodně nedoporučují ,,dojíždět" pneumatiky až na tuto hodnotu a nabádají jejich výměnu provést dříve, než se k této hranici přiblíží. Mezi hlavní důvody proč přezouvat vaše vozidlo na letní pneumatiky patří jednoznačně bezpečnost, neboť letní pneumatiky mají kratší brzdnou dráhu a v letním počasí jsou mnohem lépe ovladatelné. Dalším důvodem je ekonomičnost - zimní pneumatiky v letním období velice rychle a snáze opotřebíte a tím ruku v ruce jde i spotřeba paliva vašeho vozidla. Přezutím na letní pneumatiky tedy výrazně ušetříte! Nezapomínejme ani na ekologii nebo komfort - v letním období letní pneumatiky zvyšují komfort jízdních vlastností a jsou mnohem méně hlučné a snižují emise výfukových plynů. A nezapomeňte si pneumatiky také dofouknout. Kontrolovat tlak v pneumatikách byste měli minimálně jednou za měsíc, ideálně ještě častěji.

Geometrie kol

Během přezouvání pneumatik lze odhalit případné poškození nastavení geometrie kol. Vhodným příkladem může být nerovnoměrné sjíždění použitých pneumatik. I přes bezproblémový stav by měla být geometrie kontrolována a seřizována alespoň jednou ročně.

Mytí a čištění

Exterér - jen umýt nestačí!

Je nezbytné zaměřit se na důkladnou očistu vozu, a tady přichází důležitá rada - MYJTE AUTO RUČNĚ, po zimě nestačí projet myčkou, kartáče se totiž nedostanou do různých zákoutí. Takže i když na první pohled vypadá auto čisté, v zádveří, podbězích a v místech, kam se běžně člověk nedostane, zůstane dál nasolené bláto, které si potom vozíte s sebou. Naopak s „wapkou“ se dostanete i do zákoutí, kam kartáčová myčka nemůže. A pomocí aktivní pěny z auta dostanete opravdu hodně nečistot. Vůbec není od věci nechat u auta také vyčistit dutiny, které slouží k odtoku vody, které jsou poměrně úzké a často se ucpou. Napadá do nich listí, prach a voda pak nemá kam odtéct. V takových místech se pak neustále drží vlhkost i zbytková sůl, která určitě neudělá žádnou dobrotu a vaše auto by mohlo brzy začít reznout - PROTO VŠECHNA MÍSTA, KUDY MÁ ODTÉKAT VODA VYČISTĚTE!

Kola dělají auto!

Jinak než pečlivým ručním mytím kola neočistíte. V automatické myčce se špína z kol rozhodně nesmyje. S běžně dostupnými přípravky, kartáčem a vhodnou čisticí chemií dosáhnete kvalitnějšího výsledku během par minut.

Nezapomeňte také na interiér!

Auto v zimě samozřejmě netrpí jen zvenku, ale také uvnitř. Na podrážkách bot si do auta nataháte spoustu bláta, špíny a soli. Základní péče, kterou zvládnete sami, by měla obsahovat důkladné vyklepání koberců a pořádné luxování interiéru. Spousta vlhkosti, prachu, mastnoty a špíny bude i na oknech, lepších výsledku dosáhnete i tím že si okénka stáhnete o kousek dolů a očistěte také okraje. Ošetřete také plastové části a pozornost věnujte kůži, na kterou doporučujme používat jen šetrnou autokosmetiku.

Kabinový filtr

Zde by měli zpozornit zejména alergici, kteří na jaře prožívají své nejkrušnější období. Čistého auta bez alergenů, pylu, ale i plísní a dalších nečistot, dosáhnete tím, že vyměníte kabinový filtr, právě jaro je pro to ideální období. Do interiéru díky tomu poputuje čistý vzduch bez nečistot a bakterií.

Klimatizace

Bakterie a nečistoty se vyskytují na komponentech klimatizace, a ještě lépe se jim daří, když ji v zimě téměř nezapínáme. Aby vás po zimě nepřekvapil nepříjemný zápach z klimatizace, je vhodné klimatizaci vyčistit. Ideální období pro čištění je začátek jara. Čištění můžete nechat udělat v odborném servisu, zvládnete to však i sami, a to spoužitím speciálních dezinfekčních sprejů.

Řemeny a příslušenství motoru

Velké změny teplot mohou zanechat stopy i pod kapotou. K nejvíce namáhaným dílům patří řemeny, které pohání příslušenství v podobě alternátoru, posilovače řízení i kompresoru klimatizace. Kvůli poškozenému zpuchřelému materiálu hrozí přetržení řemenů a následné omezení funkce některých výše vypsaných komponent.

Olej a jiné provozní kapaliny


Při nahlédnutí pod kapotu vozidla se vyplatí zkontrolovat i samotný stav motoru a jeho příslušenství, zda někde neuniká některá z provozních kapalin. Zapomínat by se samozřejmě nemělo na kontrolu hladiny a výměnu motorového oleje, zde je potřeba dodržovat předepsaný servisní plán. Podobně důležitá je i kontrola množství a stavu chladicí a brzdové kapaliny. Takto lze předejít mnoha problémům v budoucnu. Pokud vám v nádržce ostřikovačů zbyla zimní směs, nemusíte panikařit jako s letní směsí před prvními mrazy. Ovšem zimní směs nepomáhá odstraňovat hmyz z čelního skla tak dobře jako směs letní. A když už jsme u stírání, vyměňte po zimě stěrače. Chcete-li si ušetřit případný vztek v deštivých dnech, zainvestujte pokud možno do kvalitnějších stěračů, jejichž funkci a výdrž později určitě oceníte.
 

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->