Rozhovor s Jakubem Špačkem na téma trhu ojetin po koronavirové krizi

Zpět na kategorii


Doznívající pandemie nového typu koronaviru se pochopitelně dotkla a nadále bude dotýkat všech ekonomických odvětví – obchodu s použitými vozy nevyjímaje. Zeptali jsme proto Jakuba Špačka, ředitele Vans Centre – největšího prodejce užitkových vozů v ČR, jak si trh stojí a jaký bude následný vývoj.

Co se dělo přímo v průběhu pandemie? Je pravda, že se trh s vozidly v ČR zcela zastavil?

Trh v České republice se nezastavil úplně – na rozdíl od situace, která nastala v některých jiných evropských státech. Pokles v prodejích byl samozřejmě masivní, a to jak na straně nových, tak i na straně ojetých automobilů, ale nelze mluvit o tom, že by se zcela zastavil. Svůj podíl na tom mají takzvané on-line prodeje, kdy prodejci nabízí možnost dovozu vybraného vozu k zákazníkovi až před dům.

Prodeje tedy do určité míry fungovaly, ale co naopak výkup a nákup aut ze zahraničí?

Pokud někde nastala úplná „stopka“, bylo to právě v oblasti výkupu automobilů. Kromě toho, že lidé přestali vozy nakupovat, přestali je také prodávat. Do toho se prakticky zastavil dovoz aut ze zahraničí, odkud má značná část prodejců použitých aut většinu svojí nabídky. Po dobu koronavirové krize prakticky přestaly existovat individuální dovozy, protože umožněn byl přes hranice pouze pohyb zboží. Do hry vstoupil ještě padající kurz koruny vůči euru – hlavní obchodní měně při dovozu ojetých automobilů.

To znamená méně nově nabízených aut u prodejců – jak se tedy pohnula nabídka?

Nastálá situace pochopitelně znamenala vyprodávání skladových zásob u všech prodejců a tím pádem pokles nabídky. Na konci pandemického stavu byla nabídka ojetin přibližně o 25 % slabší než za zimního období před pandemií, které je však v rámci roku slabé samo o sobě. Teď za aktuálního stavu, kdy se pandemický stav razantně „rozvolnil“ se tedy začala zvyšovat kupní síla zájemců o použitá auta, ale zejména těsně po konci hlavních opatření nebyl výběr tak velký.

Jak na stav s přebytkem poptávky nad nabídkou zareagovali prodejci?

Samozřejmě se mírně zvýšila cena na výkupu. Zájem o použitá auta se nyní samozřejmě zvedá a prodejci proto navýšili cenu, za kterou auta vykupují. Platí to zejména pro starší a levnější vozy, o které je značný zájem. Konkrétně ve Vans Centre se ovšem nabídka začala prudce zlepšovat hned po ukončení pandemického stavu, jelikož většina našich vozů pochází od zahraničních obchodních partnerů. Přímého výkupu v ČR využíváme spíše v ojedinělých případech.

Už bylo řečeno, že se kupní síla zájemců o ojetá auta zvyšuje. Na jaké úrovni se nyní nachází a jak na to reagují prodejní ceny použitých aut?

Než se trh a kupní síla po pandemii vrátí zcela do normálu, bude to ještě nějakou dobu trvat. Nyní je tedy potřeba podpořit prodeje různými slevovými pobídkami a ceny tím pádem o něco spadly napříč celým trhem.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že možná právě teď je ta správná příležitost na prodej starého auta a nákup novějšího.

Ano, lze to tak říci. Máte-li svůj starší vůz, můžete za něj nyní dostat vyšší částku, pokud se rozhodnete jej prodat skrz prodejce. Zároveň se ovšem na trhu projevuje nižší ekonomická síla ze strany nakupujících a ceny jsou tedy nižší oproti předešlému stavu. I to hraje do karet potenciálním zájemcům o mladší použitý vůz, než kterým právě zrovna jezdí.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41