Profil: Iveco Daily

Zpět na kategorii


Pro Italské Iveco, spadající do koncernu Fiat Chrysler Automobiles, platí Daily coby nejmenší model z nabídky. Podstatnou část katalogu totiž tvoří náklaďáky a tahače o celkové hmotnosti nad 6,5 tuny, ovšem i tak dělá Daily u Iveca nezanedbatelné procento prodejů.

Aktuální Daily Euro 6 je na trhu od roku 2014, takže se v současné době stále jedná o poměrně nově vyvinutý vůz. Oproti předešlým generacím tentokrát Iveco vsadilo na elegantně střiženou masku, čímž už se Daily neřadí mezi dodávky s čistě užitkovým designem, ale hraje i na trochu subjektivní notu.

Dělení a provedení

Iveco nabízí svůj model Daily ve dvou základních variantách, a sice jako furgon, nebo jako podvozek pro montáž valníku, skříně či dalších nástaveb. Klasickou dodávkovou verzi lze pořídit ve verzi bez prosklení, s částečným prosklením nebo dokonce plným prosklením.

Vybírat lze také dvě řady sedadel a k mání je dokonce verze minibus, určená pro přepravu středního množství pasažérů. Ve verzi s celkovou hmotností 6,5 tuny, odveze Daily až 22 cestujících a nezapomíná ani na zavazadelník.

Celkem je Daily nabízeno se třemi rozvory a dohromady pěti délkami Furgonu. Rozvor sahá od 3 000 do 4 100 mm, celková délka činí 5 040 až 7 500 milimetrů. K tomu jsou zároveň k dispozici tři výšky střechy, takže celkový objem nákladového prostoru sahá od 7,3 m3 po 19,6 m3. Celková povolená hmotnost dodávkové verze se může vyšplhat až na 7 tun.

Motorizace

Pod kapotou Daily lze nalézt celkem tři motory, dodávané v sedmi různých provedeních. Nejmenším je vznětový čtyřválec F1A o objemu 2,3 litru, disponující výkony od 85 do 115 kW. Výkonnější verzí je potom třílitr F1C, nabízející od 110 do 150 kW.

Zajímavostí je, že si menší motor vystačí bez vstřikování aditiva AdBlue do katalyzátoru. Svůj podíl na tom má nové a vylepšené turbodmychadlo, ale i elektricky řízené olejové čerpadlo. U většího třílitru spalujícího naftu je potom přítomen systém SCR se selektivní katalytickou redukcí a tedy se vstřikováním AdBlue.

Zajímavostí je i verze motoru F1C, upravená pro provoz na stlačený zemní plyn (CNG). Iveco tímto způsobem myslí na budoucnost a omezení pro naftové vozy ve městech. Daily je s CNG pohonem ekologičtější, výrazně tišší, úspornější a zároveň slušně výkonné. Třílitr na plyn disponuje 100 kW výkonu a 350 Nm točivého momentu.

Základem je šestistupňová mechanická převodovka, ovšem pro většinu motorizací lze volit také účinný osmistupňový automat Hi-Matic, spořící palivo a poskytující výrazně vyšší komfort oproti manuálu. Přeřazení rychlosti trvá u automatické převodovky pouze 200 milisekund.

Intervaly údržby jsou variabilní, ale v ideálním případě mohou dosahovat až 50 000 kilometrů mezi návštěvami servisu.

Výbava

Už v základním výbavovém paketu Business nabízí Daily třeba klimatizaci kabiny, airbag řidiče, trojici předních sedadel, tempomat, mlhovky nebo systém odkládacích prostor. V závislosti na přání lze vůz dovybavit ještě o velkou spoustu funkčních i komfortních prvků.

Nechybí silnější alternátor, nezávislé topení, elektricky vyhřívané přední sklo, kožený volant, automatická klimatizace, rádio s digitálním příjmem nebo dotyková navigace. Ze strany jízdních asistentů nabízí Daily pouze asistent proti vybočení z jízdního pruhu.

Zadní odpružení může být obstaráváno vzduchovými měchy a k mání jsou také dva typy přední nápravy. Základní přední náprava je zatížitelná až 1 900 kilogramy, zesílená přední náprava, standardně dodávaná spolu se zadní dvojmontáží, potom zvládne až 2 500 kilogramů.

Záruky

Standardem je neprodloužená záruka na dva roky, ovšem tu lze rozšířit pomocí flexibilních balíčků nazvaných Elements. Přikoupit lze nejen prodlouženou záruku, ale také předplacený běžný servis.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->