Profil: Ford Transit

Zpět na kategorii


Ford Transit je absolutní stálicí z dílen Fordu. Budeme-li počítat i stařičký Taunus Transit z roku 1953, je dodávka od Fordu ve výrobě již 65 let a za tu dobu dospěla až do aktuální čtvrté generace, prodávané na našem trhu od roku 2014.

Momentálně zahrnuje rodina modelů Transit celkem čtyři základní provedení. Jako nejmenší je tu Transit Courier, následuje Transit Connect, Transit Custom a konečně i klasický velký Transit, označovaný bez dalšího přídomku.

Dělení a provedení

Samotný Transit lze zakoupit pochopitelně v nepřeberném množství verzí a provedení, ovšem Ford rozlišuje základní tři kategorie. Je tu Ford Transit Van s klasickým plechovým furgonem, dále vícemístné provedení s kapacitou až pro osmnáct osob a samozřejmě i podvozek pro vlastní nástavbu či valník.

Celkově je v nabídce pět délek rozvoru L1, L2 a L3, doplněných ještě o verzi L4 s prodlouženým zadním převisem a o extra dlouhý rozvor L5 pro podvozek. Dále jsou k mání i tři výšky střech, rozdělené klasicky H1, H2 a H3. Kapacita u furgonu Transit Van v největším provedení je 15,1 m3. Ford se přitom chlubí téměř vertikálními bočními stěnami, rovnou ložnou plochou o délce 4 217 mm a možností převézt až pět kusů europalet. Do provedení kombi, jenž kombinuje prostor pro cestující a nákladový prostor, lze zase vměstnat až 9 cestujících. Více lidí lze převézt i v podvozkovém provedení. To nabízí dvojkabinu o celkové kapacitě sedmi cestujících.

Celková hmotnost vozu je dána číselným označením. Nejnižší verze označená jako 290 má celkovou hmotnost 2940 kilogramů, nejzatížitelnější 470 se zadní dvojmontáží znamená rovnou 4700 kilogramů. Maximální hmotnost soupravy je u vrcholných provedení 7 tun, přičemž Transit zvládne táhnout přívěs o hmotnosti 3,5 tuny.

Motorizace

Z počátku byla současná generace Transitu nabízena výhradně s motorem 2.3 TDCi, dostupným ve třech různých výkonových verzích. Předloni byl však motor nahrazen sice menším, zato však výkonnějším vznětovým dvoulitrem 2.0 EcoBlue. K mání jsou verze 77, 96 a 125 kW, přičemž nejsilnější motor nabízí dokonce 405 Nm točivého momentu.

Zároveň došlo oproti předchůdci ke snížení hlučnosti a také ke snížení spotřeby. Slabší motory ve verzi Van umí podle provedení dosahovat uváděné kombinované spotřeby jen 6,4 litru na sto kilometrů. Servisní interval byl prodloužen až na 60 000 kilometrů, nebo na dva roky podle toho, co nastane dříve. Vzhledem k  normě Euro 6 je v emisním systému samozřejmě přítomno vstřikování kapaliny AdBlue do katalyzátoru.

Stejně jako mnohé další velké dodávky, umožňuje i Transit volbu hned ze třech typů pohonu. K mání je příčně umístěný motor s pohonem předních kol, podélně umístěný motor s pohonem zadních kol, nebo podélně umístěný motor s pohonem všech kol. Ke každému motoru standardně náleží šestistupňová manuální převodovka, ale k vybraným verzím je za příplatek k mání i šestistupňový automat SelectShift s možností uzamčení rychlostního stupně. Všechny verze s automatem jsou navíc běžně vybaveny systémem Stop-start, zhasínajícím motor při stání.

Výbava

Možnosti výbavy Transitu startují u verze Leader, kombinované výhradně s nejmenší celkovou hmotností a nejslabším motorem. Mezi prvky výbavy lze najít třeba třímístný interiér s nastavitelným sedadlem řidiče, elektricky ovládaná okna, dálkové centrální zamykání, denní svícení, posuvné dveře na pravé straně nebo povinné bezpečnostní prvky v podobě ESP a airbagu řidiče.

Druhá výbava Base přidává odkládací stolek na sklopném opěradle prostředního spolujezdce, rezervní kolo, palubní počítač nebo omyvatelnou podlahu nákladového prostoru.

Nejvyšší výbava Trend má ve standardu manuální klimatizaci, rádio s CD, AUX, USB a Bluetooth, ovládání rádia na volantu, vyhřívaná a elektricky nastavitelná boční zrcátka, vyhřívané čelní sklo, odbočovací statická světla, mlhová světla a obložení stěn nákladového prostoru.

Výčet výbav zde ale nekončí, neboť k mání je samozřejmě i spousta příplatků. Lze si dopřát třeba druhé posuvné dveře na levé straně, adaptivní tempomat, větší nádrž na 95 litrů, parkovací kameru s parkovacím asistentem nebo výkonnější alternátor 250A.

Záruky

Standardní záruka na Transit je nastavena na 5 let nebo na 200 000 kilometrů. Připlatit lze i za prodlouženou záruku na 7 let a 300 000 kilometrů a k dispozici jsou i různě odstupňované předplacené servisní plány. Plán Exclusive zahrnuje běžné servisní prohlídky po dobu 5 let a také výměnu spotřebních dílů po dobu 5 let nebo na 200 000 kilometrů.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->