Opel Movano druhé generace jako ojetina

Zpět na kategorii


Druhá generace německého Opelu Movano se představila světu v roce 2010 a ve všech směrech byla lepší a větší než předchůdce. Dodávka vznikla ve spolupráci s francouzským Renaultem, který výsledný produkt vývoje prodával jako Master a vzhled vozů se liší pouze přední částí. Podobně jako u jiných moderních dodávek, i Movano se použitými tvary snaží přiblížit běžným osobním vozům.

Opel na trh přišel s rozsáhlou nabídkou, která zahrnuje neuvěřitelných 29 typů karoserie. Běžná dodávka je dostupná ve čtyřech různých délkách doplněných trojicí výšek střechy. Němci samozřejmě nezapomněli na specifické potřeby specializovaných firem a připravili Movano i v podobě samostatného podvozku určeného pro montáž libovolných nástaveb.

Movano se jednoznačně řadí k nejuniverzálnějším volbám v segmentu užitkových vozů a stranou nezůstává stát ani osobní verze. Nabízí totiž samostatná rozměrná sedadla, na nichž cestující najdou dostatek pohodlí, aniž by byl výrazně omezen prostor pro případná zavazadla. Důležitým prvkem komfortu je i možnost příplatkového topení, jež je schopné vyhřát interiér po celé délce vozu.

Dodávka překvapí i po stránce jízdních vlastností. Vlivem tuhé karoserie a výborně naladěného podvozku disponuje dobrou ovladatelností i bez zátěže. Manévrování v omezeném prostoru usnadňuje přesné řízení s velkým rejdem, jehož schopnosti se projeví i při projíždění zatáček.

Výbava

Doby chudě vybavených dodávek jsou už dávno pryč. Ve výbavě Opelu Movano se nachází řada komfortních a bezpečnostních prvků, k nimž patří airbag řidiče a spolujezdce, elektronický systém proti krádeži, selektivní zamykání dveří, elektricky ovládaná okna, manuální klimatizace, rádio s MP3 přehrávačem a další. Jízdu v nepříznivých podmínkách usnadňují asistenční systémy ABS, ASR a ESP.

Motorizace

Opel pro pohon modelu Movano použil turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválcový vznětový motor 2.3 CDTI, který byl postupem let dostupný v několika výkonových verzích, z nichž některé kromě šestistupňové mechanické převodovky nabízely i šestistupňový automat.

Mezi ojetinami se nejčastěji vyskytují jednotky s výkony 74 kW a 107 kW. Jelikož Movano přišlo na trh v roce 2010, většina exemplářů nabízí přijatelný nájezd kilometrů. Obě motorizace navíc disponují přijatelnou spotřebou okolo 8 litrů na 100 kilometrů, jíž lze dosáhnout i v městském provozu.

Kromě běžného pohonu zadních kol Opel nabízel i možnost objednání varianty s pohonem těch předních. Zájemce si tak na základě svého vytížení může zvolit ještě ekonomičtější verzi. Vždyť jednodušší hnací ústrojí méně zatěžuje samotný motor. Modely s celkovou hmotností 4,5 tuny standardně disponují zdvojenými zadními koly.

Poruchy

Opel Movano je navržený, aby provozovatele co nejméně zatěžoval údržbou. Z tohoto důvodu je motor vybavený trvanlivým řetězovým rozvodem a výměny oleje jsou nastavené po dlouhých 30 tisících kilometrů. Za účelem vysoké odolnosti byla navržená spojka i brzdy.

I přes dlouhou životnost dodávky, která může dosáhnout až 400 tisíc kilometrů, se mohou objevit běžné problémy se zlobícími snímači teploty a plnícího tlaku, závadou přeplňování a další. Ojeté vozy však nejsou příliš staré a mnoho z nich procházelo pravidelnými prohlídkami, čemuž napomáhá i velká servisní síť s dostatkem náhradních dílů. Dokonce i nejstarší Movana druhé generace se tedy zatím ukazují jako relativně spolehlivá auta bez charakteristických neduhů.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->